A hurkás rakott krumpli a kármentés jegyében született (úgy tűnik nálunk a konyha két alappilléren nyugszik, 1. kármentés, 2. maradékok, feleslegesen impulzusvásárolt dolgok felhasználása, ami tulajdonképpen szintén kármentés, de kimarad belőle az elrontott dolgok reparálása, ha ezt is eltolom, ami szerencsére ritkán fordul elő, akkor persze átkerül az 1-es csoportba, aztán valami majd csak lesz...)
Szóval vettem házi hurkát, ami ismeretlen rontás hatására (látszik, hogy Pottert olvasok) sütés közben atomjaira hullott. Nem egyszerűen szétrepedt, hanem komplett masszává állt össze, amit persze a kutya sem evett.
Ma vakargattam a tepsit, meg elég gondterhelten a romok fölött a fejemet, és miután megálltam, hogy mérgemben hirtelen le ne kukázzam az egészet kitaláltam, hogy rakott krumpli lesz belőle (ami mint kiderült nem is az én találmányom, úgy tűnik más is volt már hasonló cipőben.)
Hozzávalók: (4-5 személyre)
- kb. 2,5 kg burgonya (héjában majdnem teljesen puhára főzzük, héját lehúzzuk)
- 6 kemény tojás
- hurkamaradék (nem tudom mennyi volt, de 3-4 teniszlabda nagyságú gombócot tudtam volna gyúrni belőle ha még ennél is játékosabb kedvemben vagyok)
- 450 g tejföl
- 1 csokor petrezselyem
- 1 kk pirospaprika
- 1 közepes fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 kk majoranna
- só, bors
Elkészítés:
Miközben fő a burgonya és a tojás, elkészítem a tejfölös szötymőt. Olajon üvegesre párolom az apróra vágott vöröshagymát, fokhagymát, ráteszem a szintén apróra vágott petrezselymet, majorannát, a végén a pirospaprikát (ez hamar megég, csak a végén szabad hozzáadni, mikor már nem pirítom tovább). Hozzákeverem a tejfölt, sót, borsot, plusz tettem bele 1 dl vizet, mert jobban szeretem ha folyósabb az állaga. A fűszerekkel vigyázni kell, mert a hurka is fűszeres.
Egy tepsit vékonyan kikenek olajjal, rákarikázok egy sor burgonyát, három tojást, a hurka felét, ráöntöm a tejföl harmadát, majd újra krumpli jön, tojás, hurka, tejföl. A tetejére burgonya kerüljön, és nagyjából egyenletesen eloszlatom rajta a tejföl maradékát.
Betolom a sütőbe és közepes lángon addig sütöm, míg a teteje kicsit megpirul.
Hét elején megvettem a lányomnak Stahl Judit Végre otthon! c. könyvét, abban találtam ezt az indiai ihletésű receptet, ami nem Judit találmánya, hanem Vicky Boghal, indiai származású szakácskönyvírótól származik.
Kisebb módosításokat természetesen beiktattam, szokás szerint az formálta a dolgot, hogy épp mi volt itthon, de az étel lényege, az immunerősítő, és még ezernyi jótékony hatással bíró currys hagyma összhatása nem sokat változott.
Hozzávalók (4-5 személyre):
- 1 kg lilahagyma
- 4 ek olaj
- 15 dkg vaj
- só, frissen őrölt bors
- 3-4 kávéskanál currypor (én kettőt tettem bele, és még 2 kk indiai fűszerkeveréket)
- 6 dl joghurt (nálam egy kis dobozos joghurt volt itthon, ami majdnem 3 dl, a maradék helyett tejfölt használtam)
Elkészítése:
A lilahagymát megtisztítjuk, felkarikázzuk. Az olajat + vajat összeolvasztjuk egy serpenyőben, és rátesszük a hagymát. Azonnal megsózzuk, borsozzuk, fedőt teszünk rá majd hagyjuk, hogy megpárolódjon (kb. 20-25 perc).
A hagyma levet enged, de ha úgy ítéljük meg, hogy nem eleget, akkor egy nagyon kevés vizet lehet alá önteni.
Mikor kellően megpuhult, rátesszük a curry-t, illetve az indiai fűszerkeveréket, majd hozzáöntjük a joghurtot (tejfölt), és jól elkeverjük.
Így is forralunk rajta egyet, és ezzel gyakorlatilag kész is van.
Eredetileg penne tésztával javasolták a tálalást, de nekem rizs volt itthon, és azt készítettem hozzá. Egy kis apróra vágott korianderzölddel való szórás jót tett volna neki, de lusta voltam kimenni a piacra, így egy kis kanál tejföllel, curryporral díszítettem.
Ki fogom próbálni joghurt, kókusztej keverékével, mert szerintem az édeskés hagymának jól állna az az ízvilág.
Gondolkodtam, hogy ezt a mindenki által ismert főzeléket feltegyem-e, de végül azért döntöttem úgy, hogy megosztom ezt a receptet, mert ritkán eszek igazán krémes, selymes spenótfőzeléket, ami nem a tejszíntől lesz finom, hanem egy meglepő dologtól, a zsömlétől.
Szóval ez a nagyik spenótfőzeléke, egy igazi oldie but goodie recept, kicsit ronda tükörtojással tálalva (mentségemre szóljon, hogy fáj a csuklóm, ezért elég nehézkesen megy a sütés-főzés, hát még a mosogatás).
Hozzávalók:
- 2 zsömle (vízbe áztatva)
- 1 csomag mirelit spenót
- 1 kis fej vöröshagyma
- 2-3 gerezd fokhagyma
- só, fehér-, vagy feketebors
- kb 6-7 dl tej
Elkészítés:
A vöröshagymát, fokhagymát felkarikázzuk (nem kell szépnek lennie, sem aprónak, úgyis botmixerrel pépesítjük majd), olajon üvegesre pároljuk. Rátesszük a spenótot, és ráöntünk 3-4 dl tejet, fűszerezzük, majd megvárjuk amíg a spenót teljesen kienged. A zsömlékből nagyjából kinyomkodjuk a vizet és beletépkedjük a főzelékbe, majd együtt is forraljuk még kicsit őket.
Botmixerrel alaposan összeturmixoljuk, és hozzáöntünk annyi tejet, hogy kellemes, főzelék állaga legyen.
(Ha nagyobb mennyiségű tejet adunk hozzá, akkor tegyünk bele még egy zsömlét, vagy 1,5 ek lisztet egy kis tejben csomómentesen elkeverve, és forraljuk ki alaposan, majd úgy turmixoljuk.)
A zsömléktől nagyon finom ízt kap, plusz extra krémességet, ami garantált sikert arat.
Gyakran eszünk hüvelyeseket, többek között sárgaborsó főzeléket, de most valami különlegesebb ételt szerettem volna, szóval kutakodtam kicsit a neten, és rátaláltam erre az etióp receptre, ami a gyömbér, kurkuma miatt rögtön szimpatikus lett.
Nagyon gyors, olcsó, egészséges, húsmentes, és egyszerű étel, amit tradicionálisan magőrleményből vagy sima lisztből, vízből, sóból készített palacsintákba töltenek, de ha nincs kedvünk ezzel bíbelődni (nekem gyors hétköznapokon általában nincs), akkor rizskörettel, vagy akár egy szelet teljes kiőrlésű, vagy puha fehér kenyérrel is nagyon finom. Ha rizst főztök hozzá, lehet belekeverni apróra vágott korianderzöldet is (jól kijönnek egymással).
Előző éjjel be lehet áztatni a sárgaborsót, ez megrövidíti a főzési időt, én ezt majdnem mindig elhagyom, mert többnyire hirtelen ötlettől vezérelten főzök, nem szoktam előre tervezgetni, de így is elég hamar elkészül.
Az eredeti receptben lilahagyma van, ez nem volt itthon, így vöröshagymát használtam és úgy is finom volt, de ki fogom próbálni az eredeti verziót is.
Hozzávalók (4-5 személyre):
- 1 fej lilahagyma (felaprítjuk)
- 2-3 gerezd fokhagyma (apróra vágjuk)
- kb. 2 teáskanál reszelt gyömbér (tegnap hallottam, hogy kanállal lekaparva lejön a héja...és tényleg), ha nincs otthon gyömbér, akkor gyömbérpor is jó
- 2 kávéskanál kurkuma
- só
- 0,9-1,2 l víz (ha palacsintába töltjük akkor sűrűbbre készítjük/kevesebb víz kell, én rizzsel tálaltam, így hígabbra/több vízzel készítettem)
- 25 dkg sárgaborsó
- ha szeretitek csípősen, akkor még mehet bele apróra vágott chili paprika (ha nincs friss chili, akkor őrölt cayenne bors)
Elkészítése:
Olajon üvegesre pároljuk a kétféle hagymát, rátesszük a kurkumát, reszelt gyömbért, és illatosra pirítjuk. Hozzáadjuk a megmosott sárgaborsót, majd felöntjük a vízzel, sózzuk, és készre főzzük.
Ez a recept megint csak az alma-szikkadt zsömle készletünk elhasználása miatt született, szerettem volna valami tortaszerű jelleget neki, ezért egy kapcsos tortaformába tettem, de hiba volt, mert nem zár rendesen a formánk és kicsit szivárgott sütés közben (becsomagoltam alufóliába az alját így nem csöpögött a sütőbe, de a forma takarítása utána nem volt egyszerű, szóval inkább más formába tegyétek, akár még egy közepes lábas is megteszi, csak zárt legyen az alja).
Hasonló elméleti alapon nyugszik, mint a mákos gubám (csak mák nélkül), plusz volt itthon egy kallódó natúr sajtkrém, gondoltam jót tesz majd neki, és mivel megjelent a karácsonyi kampány első szele (ami ugye engem is elért), ezért előkotortam egy kis mézeskalács fűszerkeveréket egyrészt, hogy szokjam a hangulatot, másrészt mivel az almának kifejezetten jól áll ez az íz-, és illatvilág.
Hozzávalók:
- 5-6 szikkadt zsömle (függőlegesen félbe vágva, majd felszeletelve)
- 4-5 alma (nem kell meghámozni, csak félbevágni, kicsumázni, felszeletelni)
- 8 dl tej
- 1 doboz bármilyen natúr sajtkrém
- 10 dkg cukor
- 1 vaníliás cukor
- 2 egész tojás
- fahéj
- mézeskalács fűszerkeverék
- pár kocka étcsoki
Elkészítése:
A zsömle-, és almaszeleteket szépen felsorakoztatjuk egymás mellé valamilyen tetszőleges zárt formában, egy ilyen-egy olyan míg az összes el nem fogy.
A tejből kb. 1 dl-t a turmixolós mérőpoharamba teszek (a többit kicsit megmelegítem a kétféle cukorral, fűszerekkel), beleütöm a tojást, beleteszem a natúr sajtkrémet és összeturmixolom, majd hozzáöntöm a langyos tejhez.
Utána apránként, hogy jól elázzon a teteje is, ráöntöm a formában lévő almás zsömlére. Kevés vajat kockázok rá, megtűzdelem jó minőségű étcsoki kockákkal, az egészet megszórom egy kis kristálycukorral és mehet a sütőbe, ahol közepes lángon addig sütöm, míg a teteje szép piros lesz.